SLOVENSKO

0

Krajina s nádhernou prírodou a pohostinnými ľuďmi, kde môžete ochutnať množstvo výborných delikates, ale tiež si na nejakú dobu naozaj poriadne oddýchnuť od pracovného procesu. Náš niekdajší federálny sused nastúpil v posledných dvoch dekádach cestu samostatnej existencie a za tú dobu privábil veľké zástupy turistov. Otázka rozhodne neznie prečo vyraziť – ako skôr kam vyraziť, pretože Slovensko je plné historických pamiatok a prírodných krás, na ktoré ani celý jeden týždeň dovolenky naozaj nestačí.

Začnime v polmiliónovej metropole Bratislave. Najväčšou architektonickou pamiatkou tohto polmiliónového mesta je bezpochyby miestny hrad. V jeho areáli nájdeme ako gotické, tak aj renesančné či barokové stavby, prvá zmienka o tomto mieste pochádza z desiateho storočia. Je ale samozrejme jasné, že trvalé osídlenie tu bolo oveľa skôr. Skvelým príkladom gotiky je napríklad tunajšia Žigmundova brána, na východnej strane si môžete pozrieť baštu Luginsland. Barokový štýl potom vďaka prestavbe v dobe Márie Terézie reprezentuje napríklad Kráľovský palác.

Sídlom slovenského prezidenta je Grasalkovičov palác, ktorý nesie meno po chorvátskom grófovi, ktorý ho nechal v polovici osemnásteho storočia vybudovať. Tu uchvátia návštevníkov hlavne obrovské záhrady vo francúzskom štýle. Do tretice potom spomeňme napríklad Michalskú bránu, ktorú nájdete na Starom Meste, a jej dnešná podoba pochádza z osemnásteho storočia. Zabudnúť nesmieme ani na Katedrálu svätého Martina alebo vrch Slavín, ktorý je symbolickým odkazom na kruté boje druhej svetovej vojny.

Čo tak Trenčín, kde študoval dokonca aj Palacký? Päťdesiattisícové mesto sa nachádza, čo by kameňom dohodil od českých hraníc. Najstaršou tunajšou pamiatkou je nápis na skale, ktorý tu nechali zhotoviť v druhom storočí prezimujúci rímski legionári. Na tejto skale sa nachádza nemenej známy Trenčiansky hrad, ktorý je po zásluhe mestskou dominantou. Ukážkovým reprezentantom slovenskej gotickej architektúry je Pohrebná kaplnka a kostnica svätého Michala, baroko je zastúpené kláštorom piaristov.

Máte radi hradné zrúcaniny? To Vás potom určite upúta hrad Beckov, ktorý je taktiež pomerne blízko česko-slovenských hraníc. Ten bol postavený v dvanástom storočí nad rovnomenným mestom, v dnešnej dobe po rekonštrukcii už pôsobí trochu zachovalejšie ako pred rokmi, keď tu ešte spieval v istom klipe Václav Neckář.

Veľmi známym miestom, snáď aj vďaka románu Joža Nižnánskeho, sú Čachtice, konkrétne teda tunajší zámok, kde žila povestná „Čachtická pani“ Alžbeta Báthoryová. O jej živote existuje mnoho dych vyrážajúcich údajov a svedectva, podľa moderného skúmania sa ale zrejme stala obeťou mocenského sprisahania. V Čachticiach samotných možno navštíviť rozvaliny miestneho hradu, z mýty opradeného Alžbetinho zámku bohužiaľ zostal jediný múr (a to mal pôvodne na päťdesiat miestností, ale svojho času vyhorel a nebol vlastne nikdy rekonštruovaný, moderná zástavba ho potom zmazala z mapy nadobro) a budete sa tak asi musieť uspokojiť s posedením v miestnej vinárni.

V neposlednom rade musíme spomenúť prírodné skvosty Slovenska, na ktoré sú miestne právom hrdí. V prvom rade je to Kriváň vo Vysokých Tatrách, hora pnúca sa do výšky 2495 metrov nad morom. Ak sa nebojíte výšok, skúste vyhliadkovú vežu Hradová neďaleko Košíc, za najväčším riečnym ostrovom sa potom vydajte do Padáne na Dunaji. Na východe Slovenska je potom veľkým lákadlom pre turistov – a to hlavne v letných mesiacoch – Zemplínska Šírava. Tropické počasie, špičkové zázemie a vodná plocha s rozlohou tridsaťtri kilometrov štvorcových hovorí za všetko.

Chcete stretnúť divoké kone? Vydajte sa na Muránsku planinu, nezabudnite ani na Veľkú a Malú Fatru alebo najmenší slovenský národný park Pieniny.

Exit mobile version