-3.6 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
Domůpoznáváme SlovenskoROMANTICKÁ ATMOSFÉRA NA LETOHRÁDKU BABYLON

ROMANTICKÁ ATMOSFÉRA NA LETOHRÁDKU BABYLON

Nenápadná obec Brodzany, ktorá sa nachádza v okrese Partizánske, skrýva vo svojich lesoch letohrádok s historickou hodnotou. Babylon bol kedysi letným sídlom vojvodkyne Natálie z Oldenburgu a centrom ruskej kultúry na Slovensku.

Letohrádok Babylon nájdete na neveľkom vŕšku Hôrka v obci Brodzany. V rokoch 1909 až 1911 ho dala postaviť vojvodkyňa Natália z Oldenburgu, ktorá ho používala ako letné sídlo. Stretávali sa tu nielen rodinní príslušníci, ale aj rôzni významní hostia. O vizuálnu podobu letohrádku sa postarali poprední italskí architekti, ktorí mu vdýchli romantickú atmosféru.

Kto bola Natália Oldenburgová?
Natália bola dcérou Alexandry Gončarevovej – švagrinej významného ruského spisovateľa Alexandra Sergejeviča Puškina. Povráva sa, že Puškin s Alexandrou udržiaval viac ako len švagrovský vzťah, hoci za manželku si zobral ho mladšiu sestru. Krátko po Puškinovej smrti sa Alexandra vybrala za rakúskeho diplomata v Rusku, ktorým bol barón Gustáv Friesenhof. Práve z manželstva Alexandry Gončarevovej a Gustáva Friesenhofa vzešla ich dcéra Natália.

Detailný pohľad na zrúcaninu veže Babylonu (Slovensko)
Natália bola neterou Puškina a vo veku 24 rokov sa vybrala za vojvodu z Oldenburgu. Od mlada obľubovala umenie, maľovala obrazy, spievala, ovládala niekoľko svetových jazykov, čítala veľa knih a venovala sa aj poézii. Aby mohla nerušene oddychovať a tvoriť, dala si postaviť letohrádok Babylon, kde namaľovala väčšinu zo svojich obrazov. Často sa obklopovala umelcami a na lúke pri letohrádku usporadúvala oslavy, majálesy a iné podobné podujatia.

História letohrádku Babylon
Letohrádok Babylon začal vznikať v roku 1909 na objednávku Natálie Oldenburgovej, ktorá jeho výstavbu zverila do rúk italským architektom. Po tom, čo bol letohrádok v roku 1911 dokončený, ho Natália využívala ako letné sídlo na oddych, tvorenie a zábavu s rodinou aj priateľmi.

V čase svojej najväčšej slávy bol letohrádok plný obrazov namaľovaných Natáliou, vzácneho nábytku, hudobných nástrojov, množstva knih a ďalších významných historických diel. Na terase bol osadený aj veľký hviezdiarsky ďalekohľad, čo ešte viac podčiarkovalo romantický vzhľad stavby.

Zachovaná časť poschodia Babylonu (Slovensko)
Vojvodkyňa Natália Oldenburgová trávila voľné chvíle v letohrádku najmä počas posledných rokov svojho života, kedy striedavo žila na letohrádku av miestnom kaštieli. Zomrela v roku 1937 a odvtedy začal letohrádok postupne chátrať. Počas druhej svetovej vojny ho vykradli a postupne sa menil na ruiny viac a viac. Na jeho momentálnom stave sa podpísalo aj vyčíňanie vandalov. Aj keď je letohrádok Babylon v súčasnosti zrúcaninou, toto miesto stále dýcha romantickou atmosférou. Ide o neobyčajne zaujímavú a architektonicky ojedinelú stavbu so svojráznym čiarom, ktoré umocňuje okolitý les.

Pohľad na Babylon z vrchnej časti (Slovensko)
Ako sa dostanete k letohrádku
Letohrádok je prístupný z obce Brodzany a vedú k nemu dve cesty – jedna oficiálna a druhá neoficiálna. Dostať sa k nemu môžete cestou popri miestnom cintoríne, kde krátkou cestičkou vstúpite do lesa na lesný chodník, ktorý vás bez problémov dovedie k Babylonu.

Detail na zrúcaninu letohrádku Babylon v Brodzanoch (Slovensko)
Druhá neoficiálna cesta vedie popri požiarnej zbrojnici. Ideálne je, ak auto odparkujete pri kostole a odtiaľ sa vydáte pešo. Prejdete okolo spomínanej zbrojnice smerom k lesu a strmým chodníkom sa vyberiete nahor. Treba podotknúť, že chodník má trochu väčšie stúpanie a zvládnem ho zdatnejší chodci. K bezproblémovému výstupu vám dopomôže aj vhodná obuv. Takto sa dostanete k Babylonu skratkou.

Po ceste na Babylon môže vašu pozornosť upútať aj novogotický evangelický kostel, ktorý ukrývajú koruny stromov. Ten sa stal rodinnou hrobkou Friesenhofovcov a Oldenburgovcov, hoci v súčasnosti nie je udržiavaný.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články