-3.6 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
Domůpoznáváme SlovenskoVÝSTUP NA NITRIANSKY ZOBOR A PYRAMÍDU

VÝSTUP NA NITRIANSKY ZOBOR A PYRAMÍDU

Vrch Zobor sa týka nad Nitrou a hoci ide o kopec s nadmorskou výškou ľan približných 588 metrov, je dominantou mesta. Zobor sa môže pochváliť krásnou prírodou a výhľadmi do širokého okolia. Turistami je vyhľadávaný počas celého roka.

Na Zobor vedie viacero turistických chodníkov a cieľovými bodmi môžu byť viaceré miesta, najviac obľúbeným bodom je však Pyramída, vďaka nenáročnej trase a vyhliadke na všetky svetové strany. Panoramatický pohľad na celú Nitru ale aj široké okolie rozhodne stojí za to. Po ceste na Pyramídu turistov navyše čakajú aj ďalšie zaujímavosti.

Výhľad z Pyramidy do okolia (Slovensko)
Zobor patrí do pohoria Tribeč a najľahšie sa naň dostanete, ak sa vyberiete pri liečebnom ústave v Nitre (Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor). Premávajú sem linky mestskej hromadnej dopravy av prípade, že zvolíte cestovanie autom, pri autobusovej zastávke sa nachádza bezplatné parkovisko. Od liečebného ústavu vedie turistický chodník označený modrou farbou.

Trasa vás dovedie k Svoradovmu prameňu, kde je zrekonštruovaný prístrešok a možnosť posedieť si tu. Voda z tohto prameňa bola dlhé roky obľúbeným nápojom miestnych obyvateľov, no najnovšie testy ukázali, že už nie je vhodná na pitie. Za prameňom pokračuje trasa vľavo na náučný chodník, ktorý lemujú informačné tabule s menami svätcov.

TIP Ak plánujete cestu do tejto oblasti Slovenska, pozrite sa aj na ďalšie zaujímavé miesta, ako sú:

  • Nitriansky hrad: Starobylá pamiatka uprostred mesta
  • Nitrianska Kalvária: Výhľad na mesto aj múzeum s najväčšou zbierkou zvierat žijúcich mimo Európy
  • Prísne utajované miesto v Alekšinciach – podzemný veliteľský kryt

Na tejto trase bude vašou ďalšou zastávkou Svoradova jaskyňa s hĺbkou približných 30 metrov, ktorá je voľne prístupná verejnosti. Ide o najstaršiu známu jaskyňu v Nitre opradenú množstvom legend. Podľa historických prameňov tu pôsobil sv. Svorad, aj preto je v jaskyni postavený kamenný oltár, ktorý je venovaný tomuto svätcovi.

Svoradova jaskyňa na Zobore (Slovensko)
Nad jaskyňou stojí starý železný kríž, ktorý tu postavili v roku 1932 a pochádza z veže zrúteného nitrianskeho farského kostola sv. Jakuba, ten v minulosti stál na území dnešného Svätoplukovho námestia v Nitre. Tú trasa končí, pretože chodník pokračuje cez Národnú prírodnú rezerváciu – Zoborskú lesostep, kde platí najprísnejší piaty stupeň ochrany. Nachádzajú sa tu vzácne rastliny aj živočíchy a voľný pohyb po tomto území sa trestá pokutou až do výšky 60 €. Turisti by sa preto mali vrátiť späť k modrej značke, teda k Svoradovmu prameňu a odtiaľ pokračovať po vyznačenej trase.

Terénóm, ktorý mierne stúpa do kopca, ale nie je náročný ani pre deti, sa dostanete k tabuli označujúcej Tri duby, odtiaľ sa môžete vybrať červenou trasou na lyžiarsku lúku alebo pokračovať až na Dražovský kostolík svätého Michala archanjela. Ak budete pokračovať po modrej značke, prejdete cez Hradisko Zobor (najstaršia a najrozsiahlejšia pamiatka v okolí Nitry, ktorá vznikla okolo 10. až 8. storočia pred naším letopočtom), Sedlo pod Zoborom až k spomínanej Pyramíde. Samotný vrchol Zobor sa nachádza nad Pyramídou.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články