7.5 C
Brno
Středa, 1 května, 2024
DomůCestovanieGIBRALTAR – BRITSKÁ KOLÓNIA NA JUHU PYRENEJSKÉHO POLOOSTROVA

GIBRALTAR – BRITSKÁ KOLÓNIA NA JUHU PYRENEJSKÉHO POLOOSTROVA

Šesť a pol kilometra štvorcového rozlohy, na tridsať tisíc obyvateľov, žiadne priame zdroje pitnej vody (musí sa sem dovážať a plytvať je prísne zakázané) a svorka pridrzlých opíc. Gibraltár, pomenovaný po svojom maurskom dobyvateľovi zo začiatku ôsmeho storočia, je vlastne jedna veľká skala – ale každoročne sem zavíta viac ako sedem miliónov turistov. Tunajšia oblasť slúži aj ako akýsi výmienok pre britských penzistov, ktorí si tu doprajú šťastný vek zaliaty slnkom. Tak čo viac dodať? Je tu skutočne nádherne…

Gibraltár (Veľká Británia)
Po tri storočia veje britská vlajka, referendum to len potvrdzuje
Je pravdou, že prebiehajú rôzne pokusy o pričlenenie Gibraltáru pod španielsku správu. Briti držia Gibraltár už viac ako tristo rokov, tri referendá (1967, 1976 a 2002) však dopadla jasne – kráľovná Alžbeta II. tu bude formálne vládnuť aj naďalej, Veľká Británia tu má jednu zo svojich niekoľkých zostávajúcich kolónií. Dnešná veľmi vysoká hustota osídlenia rozhodne nie je od veci, žili tu totiž s obľubou aj starí Féničania alebo Rimania, maurskí dobyvatelia tu vystavali nedobytnú pevnosť, ktorá odolávala až do roku 1462, kedy si ju podmanili kresťanské šiky. Časti niekdajšieho opevnenia môžete uvidieť ešte dnes.

Armáda v Gibraltári (Veľká Británia)
Gibraltár má dokonca aj svoju vlastnú menu (gibraltársku libru), na ktorú sú miestni obzvlášť hrdí, zaplatiť sa tu ale dá aj librou britskou alebo eurami. Magot bezchvostý (makak) tu často a rád kradne jedlo turistom, je to pre krotších jedincov najľahšia cesta, ako sa nakŕmiť. Kto sem priviezol opice, žiaľ nie je históriu známe, ale vo voľnej prírode sa tu zabývali celkom dobre. Okrem ZOO ide o jedinú oblasť Európy, kde žijú vo voľnej prírode nejakí ľudoopy.

Strategické miesto, ktoré v dávnych dobách strážilo vstup do Stredozemia
Skutočne strategická poloha Gibraltáru lákala mnohé ríše na jeho podmanenie. Veď – 45 kilometrov morskej hladiny – to už sa dá s trochou šťastia ľahko ustrážiť. Presne tak ďaleko je totiž od tunajších skál Ceuta, prístav na pobreží Maroka, ktorá zase patrí do správy Španielov (tí sa totiž s reconquistou nemohli zastaviť len na Pyrenejskom polostrove a vo vlasteneckom nadšení s koncom pätnásteho veku dobyli aj kus Afriky). A pozor, nie sú skaly ako skaly! V Andalúzii totiž ani zďaleka toľko neoplývajú zeleňou, ako tie miestne…

Gibraltár (Veľká Británia)
Makak na Gibraltári (Veľká Británia)
Netradičné letisko v Gibraltári (Veľká Británia)
Za videnie potom stojí aj guvernérova rezidencia a budova parlamentu, situovaná na Námestí Johna Mackintosha, rovnako ako Ibrahimova mešita, dar saudského kráľa Fahda. Prejdite sa lanovkou, obdivujte starobylé poštové schránky z čias najväčšej slávy britského impéria, navštívte miestne (trochu bizarne vyzerajúce) letisko. A keď už budete na juhu Španielska, je Malaga jasným turistickým cieľom, čo myslíte? Veľká Británia totiž nie je len Londýn, York, Nottingham alebo Edinburgh, aj tu priam dýcha história.

Předchozí článek
Další článek
- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články