-3.6 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
DomůRady a NávodyAKO VYBRAŤ ODOLNÝ MOBILNÝ TELEFÓN, S KTORÝM MÔŽETE BEZ OBÁV CESTOVAŤ

AKO VYBRAŤ ODOLNÝ MOBILNÝ TELEFÓN, S KTORÝM MÔŽETE BEZ OBÁV CESTOVAŤ

Ako si vybrať outdoorový mobilný telefón

Vydať sa na iné kontinenty, zažiť dobrodružstvo doposiaľ nepoznané, vychutnať si vôňu diaľok. A v neposlednom rade, byť pri tom všetkom v spojení so svetom, pretože pre dnešného človeka je predsa nepredstaviteľné zostať dlho off-line. Zavolať si do hotela, kontaktovať blízkych na sociálnych sieťach a pochváliť sa im novými fotkami, prezrieť si mapy miesta, do ktorého sa chystáme na výlet. To všetko predsa ponúkne šikovný mobilný telefón. A podľa čoho si vyberať model vhodný na ďaleké cesty?

Ako si vybrať outdoorový mobilný telefón
Nebojte sa investície, mobil musí niečo vydržať
Nie vždy budete na svojich výpravách sedieť na lavičke pod rozkvitnutou čerešňou alebo sakurou, niekedy vás stihne prietrž mračien a iná nepriazeň počasia, inokedy pôjdete prašnou cestou a dlhšiu dobu nebude po ruke elektrická zásuvka. Outdoorová turistika sa nedá prevádzkovať v lodičkách a rovnako tak treba dodať, že mobilný telefón, ktorý si pre takéto výlety vezmete so sebou, by mal mať aj určité vlastnosti – namieste je maximálna praktickosť. Lepšie dať prednosť výdrži batérie pred kvalitou fotoaparátov, stabilite prevádzky pred elegantným dizajnom. Nebojte sa preto investovať, pretože za svoje peniaze dostanete kvalitu. Čo všetko by mal spĺňať takýto odolný mobilný telefón?

Kvalitná konštrukcia. Pevná a s vysokým stupňom krytia, odolajte zvieranému prachu aj vode.
Kapacita batérie by mala mať nadpriemernú hodnotu. Prečo nosiť stále powerbanku?
Pád bez poškodenia? Áno, telefón na cesty by mal vydržať, keď ho omylom pustíte na dlažbu.
Zvoliť jeden konkrétny model, ktorý je univerzálne najvhodnejší je samozrejme veľmi ťažké. Môžu vám pomôcť napríklad testy, ktoré najlepšie outdoorové telefóny vyberajú podľa parametrového vybavenia. Do vyhľadávača môžete zadať konkrétne parametre, ktoré od svojho budúceho prístroja očakávate. Chcete kvalitný fotoaparát, dobré rozlíšenie displeja alebo dávate prednosť pamäti, ktorá je v silne nadpriemerných hodnotách? Niekedy poteší aj podpora 5G sietí, ktoré v modernej dobe ponúkajú ultrarýchly prenos dát…

Odolnosť je určená normou IP
Jedným zo základných parametrov, ktoré ovplyvňujú odolnosť konštrukcie outdoorových telefónov je tzv. stupeň krytia. Ten determinuje schopnosť telefónu odolávať vniknutiu cudzích telies a vody (Zdroj: Výber najlepších outdoor mobilov, Arecenze.cz). Teda, sčítané a podčiarknuté, mali by ste sa zamerať na dve zdanlivo nenápadné čísla. Prvá z hodnôt udáva odolnosť voči prachu, štvorka znamená odolnosť voči drobným predmetom (ale nie samotnému prachu), šestka ich potom odoláva prachu na sto percent.

A ako je to s vodou? Odolnosť voči životodarnej kvapaline, ktorá v mobile nemá rozhodne čo robiť, udáva druhá číselná hodnota. Štvorka značí, že model odolá striekajúcej vode, sedmička zase, že ponorenie na polhodiny do metrovej hĺbky prežije mobil úplne bez problémov. Najvyššou hodnotou je potom deviatka, tá naznačuje, že mobilný telefón odolá dokonca aj tlakovej vode a je preto vhodným do extrémnych podmienok. Jedným dychom dodajme, že tomu zodpovedá aj cenová hladina.

Ako si vybrať outdoorový mobilný telefón
Displej verzus ostré slnko
Pozornosť venujte aj voľbe displeja, recenzie často spomínajú, či je možné čítať bez problémov aj cez slnečné lúče na pravé poludnie uprostred piesočnej pustiny. Že takú vec nevyužijete? Pozor, ostré slnko vám môže znemožniť efektívne čítať z displeja pokojne aj celé hodiny. Na výber je tiež medzi tlačidlovým variantom a smartfónom, je ale pravdou, že skúsený cestovateľ určite dá prednosť druhej z variantov. Vďaka nej si totiž nájde cestu cez aplikáciu plnú užitočných máp alebo si vďaka dátovému pripojeniu overí, kedy pôjde budúci vlak. Dotykovému displeju budú vadiť mokré ruky alebo rukavice, ale zostáva pravdou, že je praktickejšie a väčšinou sme naň tiež viac zvyknutí, však?

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články