-3.6 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
DomůSvetMOŽNOSTI KEMPOVANIA NA DIVOKO V EURÓPE

MOŽNOSTI KEMPOVANIA NA DIVOKO V EURÓPE

Kempovanie vo voľnej prírode, takzvane na divoko, má svoje kúzlo. Nejde ani tak o to, ako pri cestovaní ušetriť za bývanie. Je to hlavne skvelý dobrodružný zážitok. Pokiaľ vám nevadí strata určitého komfortu, prinesie vám tento štýl aj mnoho ďalších výhod, užijete si ticho a pokoj, dostanete sa na krásne miesta, ktoré sú často úplne bez ľudí, zažijete pocit, že ste súčasťou prírody. Nocovať môžete pod širákom, pod skalným previsom, v stane, v obytnom vozidle alebo v prívese. Starostlivo však vyberajte miesta a dodržujte určité pravidlá.

Vo väčšine krajín v Európe je tento spôsob kempovania zakázaný, na niektorých miestach je povolený za určitých podmienok av niektorých krajinách je tolerovaný, alebo povolený. Skôr ako sa rozhodnete pre dovolenku na divoko, overte si aktuálne informácie pre danú lokalitu.

Kempovanie
Obytný automobil
Tam, kde je kempovanie v prírode povolené alebo tolerované, si smiete vybrať kempovací nábytok počas jeho používania, pri odchode alebo pred spaním je ale potrebné všetko upratať. Samozrejmosťou by malo byť dodržiavanie určitých pravidiel – nenechávajte po sebe žiadny odpad, nehlučte a parkujte s rozumom, opustite miesto tak, aby nebolo poznať, že ste na ňom strávili noc.

V Nemecku a Rakúsku je v prírode tolerovaná jedna noc kempovania na jednom mieste (mimo prírodnej rezervácie a pod.). Na súkromnom pozemku môžete so súhlasom majiteľa prespávať bez obmedzenia. Podobný prístup majú aj vo Francúzsku alebo v Poľsku, kde sú však o niečo benevolentnejšie.

Dánsko umožňuje tento spôsob kempovania v štyroch desiatkach oblastí. Mimo nich (a najmä pri plážach) hrozí pokuta.

Kempovanie v Škótsku
Informácie o podmienkach pre Španielsko sa rôznia. Na internete sa dočítate, že v určitých regiónoch platí pre divoké kempovanie zákaz (Andalúzia, Valencia), v iných je to možné pri dodržaní určitých pravidiel (Cantábria), v niektorých môžete prespať v prírode v určených zónach (Katalánsko, Madrid). Nájdu sa dobrodruhovia, ktorí prešli túto krajinu celú, všade spali v prírode a nikde nemali problémy. Kto si nie je istý, môže si vybrať z veľkého množstva RV parkov (priestor pre rekreačné vozidlá), stellplatzov (miesto, kde je umožnené státie obytných áut, obvykle s potrebnou infraštruktúrou) a parkovísk.

Portugalsko ponúka množstvo oficiálne povolených miest na prespávanie mimo kempingov.

Takéto miesta existujú aj vo Švajčiarsku. Kempovanie v nepovolených lokalitách sa tu môže predražiť kvôli veľmi vysokým pokutám.

V Rumunsku môžete na divoko kempovať takmer všade bez obmedzení, v niektorých oblastiach však počítajte s horšou kvalitou ciest a na súkromnom pozemku požiadajte majiteľa o povolenie.

Vo Švédsku je možné kempovať kdekoľvek iba v stane. S karavanom využite táborisko, RV park alebo stellplatz. Podobné pravidlá platia aj v Škótsku alebo na Islande (tam majú dokonca na lokalitách vhodných na táborenie značky).

Žiadneho obmedzenia sa nemusíte báť v Nórsku, ktoré je vďaka tomu a úchvatnej rozmanitej prírode rajom pre dobrodružnú dovolenku mimo civilizácie.

Oproti tomu napríklad v Holandsku, Maďarsku, Rusku, Chorvátsku alebo Srbsku je wild camping oficiálne zakázaný. Rovnako tak v Taliansku, kde však nájdete na mnohých miestach aspoň stellplatz pri pláži. Grécko toleruje prespávanie na pláži mimo hlavnej sezóny (teda kedykoľvek okrem júla a augusta).

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články