-3.6 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
DomůCestovanieNOORDWIJK ANEB PRESLÚNENÉ PLÁŽE, KAM SA LEN OKO TURISTOV pozrie

NOORDWIJK ANEB PRESLÚNENÉ PLÁŽE, KAM SA LEN OKO TURISTOV pozrie

V západnej časti Holandska, vedľa Leidenu alebo Zandvoortu, sa nachádza letovisko, ktoré príjemne prekvapí svojou atmosférou. Leží na pobreží, ďalších štyridsať kilometrov ďaleko sú napríklad letisko v Rotterdame alebo Amsterdam. Organizujú sa tu medzinárodné kongresy, ktorých je každoročne cez dve stovky. V meste Noordwijk sa veľmi páčilo napríklad literátovi Thomasovi Mannovi či psychoanalytikovi Sigmundovi Freudovi, užíval si aj Max Libermann alebo Alfred Heineken. A nesmieme zabudnúť ani na futbal, v Noordwijku je doma futbalový kouč Louis van Gaal.

Relaxácia, akú ste ešte nezažili
Trinásťkilometrová piesočná pláž? Áno, presne tak, Noordwijk je miestom, čo by ste snáď na severe Európy ani nečakali. Príjemné ovzdušie, ponúkajú sa pestré možnosti vodných športov, ale pokojne aj len odpočinok na piesku, to už záleží na vás. Pôvodne to boli len malé dedinky plné rybárov, dnes tu máme turistické centrum ako vyšité, ktoré sa bude páčiť aj náročnejším cestovateľom. V deviatom storočí prichádza benediktínsky mních Jeroen, postaví kaplnku a šíri vieru, aby bol po desiatich rokoch strávených v tomto mieste zabitý Normanmi, stopy po osídlení lokality sú ale staré takmer ako rímske impérium.

Samotná dedinka Noordwijk aan Zee bola založená v 12. storočí a až do devätnásteho storočia bol hlavným druhom obživy rybolov – turisti sem začali vo veľkom jazdiť až neskôr. Konkrétne od roku 1866, kedy sa začalo hovoriť o tom, že morská voda má vynikajúce účinky na ľudské zdravie. Farebné kvety a preslnená pláž, to je prímorské letovisko, do ktorého sa turisti radi vracajú, však? Máte aj vy radi kvety? Ale iste, v okolí je pestovateľom k dispozícii hneď 311 hektárov, ktoré je venované hlavne okrasnej flóre – od tulipánov po narcisy. Holandsko je totiž pre tulipány naozajstným miestom zasľúbeným, rastú tu milióny krásnych cibuliek, čo hrajú všetkými farbami. Medzi marcom a májom si budete vďaka tomu v okolí štyridsaťtisícového mesta pripadať ako v nejakej rozprávke.

Najzaujímavejšie z pamiatok alebo biely maják
Je to hlavne maják z roku 1922, ktorý žiari až do tridsaťtri námorných míľ, na ktorý sa chodia pozerať davy turistov. Priamo do budovy však nemôžu, teda okrem vzácnych príležitostí, ako sú rôzne miestne slávnosti a sviatky. Dôvod je zrejmý, od roku 1980 je totiž celá stavba chránená pamiatkarmi. K výletom ale lákajú aj okolité centrá, od Amsterdamu po Zaandam alebo Volendam, miesto, kde sa hovorí trochu iným dialektom ako v ďalších holandských centrách a kde sa pokocháte pohľadom na zaujímavé kroje. Dovolenka s ochutnávkou syrov, aj tak sa dá Volendam v krátkosti popísať, pretože neďaleko mestečka sídli farma Alida Hoeve. Vráťme sa ale ešte krátko na piesočné duny k Noordwijku! Každoročne v ich blízkosti strávia turisti až milión nocí, to je číslo, ktoré doslova berie dych.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články