-3.6 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
DomůCestovanieRozprávkové kráľovstvo Bhután

Rozprávkové kráľovstvo Bhután

Na východnom konci Himaláje leží zvláštne malé kráľovstvo Bhután. Donedávna bola táto budhistická krajina izolovaná od zvyšku sveta predovšetkým preto, že viac ako polovica územia leží vyššie ako 3 tisíc metrov nad morom. Vďaka izolovanosti je Bhután veľmi odlišný a tiež málo známy.

Podľa ústavy musí byť minimálne 60 percent územia zalesnených. V skutočnosti je to ešte viac. Príroda je tu jedinečná a krásna. Vďaka nadmorskej výške od 100 metrov až po 7 tisíc metrov sú v Bhutáne oblasti od subtropickej klímy až po večne ľadové. Nachádza sa tu vyše 5 tisíc druhov rastlín. Niektoré patria k najstarším na svete. V lesoch a na horách má svoj domov mnoho zvierat, napríklad slony, tigre, leopard, divoké ovce, rôzne druhy primátov a tiež cez 700 druhov vtákov.

Spokojné bhutánske deti (Bhután)
Bhutánske mestá a dediny prepája takzvaná Národná diaľnica. Je plná zákrut a rýchlejšie ako 50 km za hodinu sa po nej ísť nedá. Okolo 40 percent obyvateľov to má aj napriek tomu niekoľko dní chôdze k najbližšej ceste. V odľahlých dedinkách sa dodnes žije ako pred stáročiami.

Krajina šťastných ľudí
Na čele tejto konštitučnej monarchie stojí kráľ Džigme Khesar Namgjal Wangčhug, ktorý sa právom teší veľkej úcte. Sám obmedzuje svoje právomoci a vláda mu každé tri roky vyslovuje dôveru. Žije veľmi skromne v drevenom zrube, na koni jazdí medzi ľudí a počúva ich. S modernizáciou krajiny postupuje obozretne, aby zostala zachovaná miestna kultúra a tradícia. Vo svete sa tento monarcha preslávil výrokom, že pre neho je dôležitejšie šťastie ľudu ako rast výroby a hrubého národného produktu.

Tradičná architektúra (Bhután)
Muži môžu mať až tri manželky. Keď chcú druhú ženu, musia mať písomný súhlas od tej prvej. Pre tretiu manželku musí mať súhlas od oboch predchádzajúcich. Ženy sú v Bhutáne rovnoprávne s mužmi, majetok však dedia dcéry. Sú tu bežné pokojné rozvody. Nikto tu neodsudzuje ani slobodné matky.

Deti si v škole aj doma osvojujú budhistické princípy – žiť v súlade s prírodou, s blízkymi, susedmi a všetkými bytosťami. Učia sa zvládať svoje emócie, byť pravdivé, neubližovať ostatným a všetkým pomáhať. Každá rodina posiela jedného syna, pokiaľ s tým súhlasí, do kláštora. Mnísi sa tešia veľkej úcte.

Školstvo aj zdravotná starostlivosť sú v Bhutáne zadarmo.

Bhután má mnoho špecifík
Väčšina budov je postavená v tradičnom architektonickom štýle, nech sú to chrámy, kláštory, hotely, policajné stanice alebo napríklad banky, ale aj nové domy.

Fasádu stavieb často zdobia obrázky penisov, pripomínajúce význam mnícha Drukpa Künleyho, ktorý tu v 15. storočí šíril budhizmus originálnym spôsobom, veľa pil, spieval a miloval sa so ženami. Získal prezývku Božský blázon a patrí k najobľúbenejším svätcom v Bhutáne. Symbol penisu alebo „magický blesk múdrosti“ má zaistiť plodnosť, šťastie, bohatú úrodu a chrániť pred zlými duchmi.

Socha Budhu (Bhután)
Bhután je jedinou krajinou na svete, ktorá má rezerváciu pre snežného muža. Miestni ľudia veria, že tento tvor, ktorému hovoria Silný muž, má celé telo porastené tmavými chlpmi, výrazný zápach a neobyčajne silný hlas. Jeho stopy vraj nemajú pätu a sú dlhé cez 40 centimetrov.

Väčšina obyvateľov chodí v špeciálnom tradičnom oblečení z ručne tkaných látok. Farba hodvábnych šálov určuje miesto v spoločenskej hierarchii.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články